İklim Raporu

İklim Raporu

Fosil Yakıt Sübvansiyonlarından Vazgeçin!

Climate Analytics tarafından yapılan analize göre, rüzgar ve güneş enerjisinde son dönemde yaşanan büyümenin enerji talebindeki artışın önüne geçerek fosil yakıtları sistem dışı bırakabileceği tahmin edilirken, hükümetlerin yenilenebilir enerji kaynaklarını desteklemesi, fosil yakıt finansmanı ve sübvansiyonlarından vazgeçerek yanlış yöne gitmeyi bırakması önerildi. Temiz enerji dönüşümündeki hızın devam etmesi halinde, küresel sera gazı emisyonlarının 2024 itibarıyla düşmeye başlayabileceği öngörülüyor. Küresel iklim bilimi ve politika enstitüsü Climate Analytics tarafından yapılan analize göre, rüzgar ve güneş enerjisinde son dönemde yaşanan büyümenin enerji talebindeki artışın önüne geçerek fosil yakıtları sistem dışı bırakabileceği tahmin ediliyor. Rüzgar ve güneş enerjisi başta olmak üzere temiz enerji teknolojilerindeki hızlı ilerlemenin devam etmesiyle, kömür ve gaz kaynaklı emisyonların sırasıyla bu yıl ve 2024'te, petrol kaynaklı emisyonların elektrikli araçlardaki büyümenin sürmesiyle 2025'te zirve yapması bekleniyor. Böylece, küresel sera gazı emisyonlarının bu yıl zirve yapma ihtimali yüzde 70 olarak hesaplanırken, emisyonların zirveyi görmesinin ardından 2024 itibarıyla düşüşe geçebileceği öngörülüyor.

Çin'de temiz enerji dönüşümünün hızı, emisyonların bu yıl zirve yapmasını sağlayacak en büyük faktörlerden biri olarak görülürken, ülkede güneş ve rüzgar enerjisi kapasitesinin 2025 itibarıyla 1500 gigawata ulaşacağı hesaplanıyor. Gerçekleşmesi halinde, Çin 2030 için belirlediği 1200 gigawat rüzgar ve güneş enerjisi kapasitesi hedefine beş yıl erken ulaşacak ve ülkenin uzun dönemli emisyonlarında düşüş sağlayacak.

Birleşmiş Milletler'in iklim bilim organı olan Hükümetler Arası İklim Değişikliği Paneli'ne (IPCC) göre, küresel sıcaklık artışının 1,5 dereceyle sınırlandırılabilmesi için sera gazı emisyonlarının en geç 2025'ten önce zirve yapması gerekiyor.

Climate Analytics'in analizi, küresel sera gazı emisyonlarının IPCC'nin açıkladığı tarihten önce zirveye ulaşması halinde bile, sıcaklık artışının sınırlandırılması için emisyonlarda 2030'a kadar keskin düşüşler sağlanması gerektiğine işaret ediyor.

Sıcaklık artışının 1,5 dereceyle sınırlandırılması için 2030'a kadar dünyadaki yenilenebilir enerji kapasitesinin üç katına ve enerji verimliliğindeki ilerlemenin iki katına çıkarılması ve fosil yakıt kullanımının yüzde 40 azaltılması gerekiyor.

Kaynak: https://www.bloomberght.com/iklim-raporu-fosil-yakit-subvansiyonlarindan-vazgecin-2342488

İklim Raporu